Real Estate
Investment
'n' Opportunities

Co zamiast REIT-ów? REINO ma pomysł i zamierza zwiększyć skalę

W związku z zamrożeniem prac nad ustawą o polskich REIT-ach i opodatkowaniem zysków FIZAN-ów specjalizująca się w inwestowaniu w nieruchomości komercyjne spółka REINO Partners przyjęła nową strategię. Będzie budować struktury inwestycyjne za granicą, a w Polsce rozwijać fundusz deweloperski.

Dziś w portfelu poza funduszem deweloperskim REINO ma jeszcze dwa fundusze dywidendowe, ale ich działalność nie będzie kontynuowana, a także spółkę REINO Dywidenda Plus, która jako pierwszy polski REIT miała zadebiutować na warszawskiej giełdzie.
– Otoczenie prawne w Polsce nie sprzyja tworzeniu struktur umożliwiających inwestowanie w nieruchomości komercyjne. Opodatkowanie FIZAN-ów spowodowało, że tego typu fundusze dywidendowe są mniej konkurencyjne wobec zagranicznych podmiotów, a REIT-y mają inwestować wyłącznie w mieszkania – komentuje Radosław Świątkowski, prezes REINO Partners.
REINO Deweloperski FIZ zainwestował, do spółki z deweloperem – Grupą Buma – w budowę kompleksu biurowego Cu Office we Wrocławiu o powierzchni najmu 25 tys. mkw. 75 proc. budżetu projektu zostanie sfinansowane kredytem, resztę po połowie wyłożą udziałowcy. Oznacza to, że fundusz REINO ulokuje w projekt około 25 mln zł zebranych od inwestorów. Fundusz jest propozycją dla zamożniejszych osób, bo zgodnie z przepisami minimalny próg wejścia to równowartość 40 tys. euro (na dziś blisko 170 tys. zł).
REINO będzie budować struktury inwestycyjne wypłacające dywidendy w innych jurysdykcjach. W pierwszym etapie ma stworzyć portfel złożony z pięciu–siedmiu nieruchomości o wartości 250–300 mln euro (1,05–1,26 mld zł) dla zagranicznych inwestorów zainteresowanych polskim rynkiem. Niewykluczone, że zagraniczne fundusze mogłyby być notowane na GPW - czytamy w gazecie.

 

WIĘCEJ W "RZECZPOSPOLITEJ"

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się