Real Estate
Investment
'n' Opportunities

Kolejna „platyna” dla Malta House  

Malta House, poznański obiekt biurowy należący do funduszu zarządzanego przez REINO Partners, uzyskał certyfikację LEED EBOM – dla istniejących budynków (Existing Buildings: Operations & Maintenance), na najwyższym możliwym poziomie, „platinum”, z wynikiem 86 punktów. Jest to najlepszy wynik LEED EBOM w Polsce. W 2013 r. budynek, jako pierwszy w Poznaniu, a trzeci w Polsce, uzyskał LEED for Core&Shell również na poziomie „platinum”. Czyni to z Malta House pierwszy budynek w Polsce, który uzyskał podwójną Platynę LEED.

Certyfikat LEED EBOM potwierdza spełnianie przez Malta House najwyższych norm ekologicznych i jakości pracy w budynku. Budynek nie tylko jest bardziej oszczędny, ale zapewnia również wyższą jakość środowiska wewnętrznego, a jednocześnie minimalizuje swój wpływ na środowisko zewnętrzne.

- Inwestorzy oczekują biurowców ekologicznych, i jednocześnie przyjaznych użytkownikom, a których jakość jest potwierdzona prestiżowymi certyfikatami. Powoli stają się więc one standardem. LEED EBOM poświadcza najwyższą jakość utrzymania obiektu i jakości środowiska pracy, co bezpośrednio wpływa na samopoczucie pracowników i  przekłada się na ich produktywność i stan zdrowia – powiedział Paweł Żuczek, menadżer ds. technicznych REINO Partners.

Malta House to nowoczesny budynek biurowy o powierzchni najmu ok 15.000 mkw wyposażony w szereg wydajnych energetycznie rozwiązań, które umożliwiły uzyskanie najwyższego poziomu certyfikacji. Free-cooling, wydajny energetycznie, sterowany przez BMS i zintegrowany z klimakonwektorami system HVAC wyposażony w regulatory VAV i czujniki CO2 czy woda deszczowa wykorzystywana do mycia garaży to tylko niektóre z zastosowanych rozwiązań ograniczających wpływ na środowisko naturalne i obniżających koszty utrzymania budynku.

 Jednym z najbardziej rozpoznawalnym elementów Malta House jest elewacja, a w szczególności wschodnia i zachodnia fasada w kształcie harmonii. Zaprojektowano ją tak, aby ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń i jednocześnie umożliwić widok na jezioro z bocznych skrzydeł budynku. Od północy płaska, w pełni przeszklona fasada, pozwala natomiast na maksymalne doświetlenie i niepowtarzalny widok na Jezioro Maltańskie.  

- Cieszymy się z podwójnej ”platyny” i najwyższego wyniku w Polsce. Najważniejsze jest jednak to, że  budynek zapewnia użytkownikom komfort pracy,  chroniąc jednocześnie środowisko. Zrównoważony rozwój i rozwiązania przyjazne użytkownikom, które sprzyjają ich efektywności są dla nas podstawą zarządzania budynkami. Dlatego np. energia dostarczana do budynku pochodzi ze źródeł odnawialnych, a wyposażony w hot spot taras z widokiem na Maltę i panoramę Poznania jest przez cały rok dostępny dla wszystkich najemców. Mimo prestiżowego wyróżnienia, nie spoczywamy na laurach. Rozpoczęliśmy już projekt analizujący potencjalne dodatkowe oszczędności w zużyciu energii i zwiększeniu komfortu pracy przez rozbudowę i przeprogramowanie systemu BMS - podkreślił Paweł Żuczek.

 Certyfikat LEED for Existing Buildings: Operations & Maintenance (LEED EBOM) przyznawany jest istniejącym budynkom. Ocenia on jakość utrzymania obiektu, jego oddziaływanie na użytkowników, czy innowacyjność w kontekście maksymalnej efektywności i minimalnego oddziaływania na środowisko. Co ważne, dotyczy on całego budynku, a nie tylko części wspólnych. Brane są zatem pod uwagę zarówno stosowane środki chemiczne, jakość serwisu sprzątającego, jak i urządzenia używane przez najemców. Sprawdza się optymalizację zużycia wody i energii, zarządzanie odpadami i wydajność recyklingu oraz to, czy kupowane produkty są przyjazne środowisku.

 Proces certyfikacji obiektu przeprowadziła firma Gleeds Polska.

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się