Real Estate
Investment
'n' Opportunities

REINO Partners rozpoczyna budowę giełdowego holdingu finansowego

REINO Capital – tak nazywać się będzie giełdowy holding finansowy, którego tworzenie rozpoczyna REINO Partners. Pierwszym krokiem będzie upublicznienie firmy poprzez przejęcie notowanej na rynku głównym GPW spółki Graviton. Docelowo REINO Capital chce zarządzać portfelami wszystkich istotnych klas aktywów o wartości co najmniej 5 mld zł i osiągnąć wartość rynkową nie niższą niż 500 mln zł.

- Jedynym celem przejęcia jest miejsce na parkiecie. Wybraliśmy podmiot notowany na rynku głównym o możliwie najmniejszej kapitalizacji i z praktycznie całkowicie wygaszoną wcześniejszą działalnością. Status giełdowy odgrywa w naszych planach niezwykle istotną rolę, zapewniając transparentność działalności, dostęp do kapitału, a także płynność akcji, zarówno dla właścicieli spółek włączanych do holdingu, jak i inwestorów, którzy będą chcieli być częścią tego przedsięwzięcia. Kluczowy jest także czas. – wyjaśnia Radosław Świątkowski, współzałożyciel i prezes REINO Partners. 

Nowo budowany holding ma prowadzić działalność w zakresie tworzenia i oferowania produktów inwestycyjnych oraz zarządzania wehikułami inwestycyjnymi na rynku polskim oraz kluczowych jurysdykcjach zagranicznych
we wszystkich istotnych klasach aktywów. Tym samym będzie pierwszym projektem zakładającym pionową
i poziomą konsolidację rynku; łączącym tradycyjne i alternatywne klasy aktywów, a także zarządzanie własną dystrybucją, co jest nowością wśród podmiotów niezależnych od grup bankowych i ubezpieczeniowych.

- Dwa ostatnie lata to okres fundamentalnych zmian na rynku zarządzania aktywami i dystrybucji produktów inwestycyjnych, które sprawiają, że rynek w wielu obszarach określa się na nowo. Rośnie także świadomość inwestorów, którzy oczekują atrakcyjniejszej oferty, która nie jest ograniczona do akcji i obligacji. Jako liderzy
w zakresie produktów opartych o nieruchomości komercyjne oraz prekursorzy nowej jakości dla inwestorów, chcemy i możemy stanowić awangardę zmian, których istotną częścią będzie konsolidacja
– przekonuje Radosław Świątkowski.

W odróżnieniu od innych projektów na polskim rynku zarządzania funduszami, w tym notowanych na giełdzie TFI, historia nowo tworzonego holdingu rozpoczęła się od nieruchomości czyli aktywów alternatywnych, które w skali globalnej stanowią największą wartościowo klasę aktywów, a na polskim rynku produktów inwestycyjnych są praktycznie pomijane. REINO Partners jest pierwszym podmiotem, który konsekwentnie i z sukcesem zmienia niekorzystne dla inwestorów status quo.

Zgodnie z planem, holding będzie uzupełniony o spółki kompetencyjne, specjalizujące się w dystrybucji
i zarządzaniu pozostałymi klasami aktywów, a także posiadające niezbędne zezwolenia, w tym towarzystwo funduszy inwestycyjnych i dom maklerski. Kolejne części mają uzupełnić docelową układankę jeszcze w tym roku.

- Każdy inwestor dywersyfikuje swój portfel inwestycji, a zaufanie jest niezwykle ważnym kryterium przy podejmowaniu decyzji. Posiadanie pełnej oferty produktowej jest zatem pożądane dla nas i dla naszych inwestorów. – tłumaczy Radosław Świątkowski – W takim scenariuszy, posiadanie własnego TFI staje się koniecznością, zarówno z punktu widzenia ciągłości własnego biznesu, jak i komfortu klientów. Najlepiej jeśli będzie to podmiot posiadający silne kompetencje w zakresie tradycyjnych klas aktywów, co dla realizacji naszych planów oznacza rozwiązanie typu „2 w 1” – dodaje.

Kluczowe miejsce w strukturze holdingu ma również zajmować własna dystrybucja z istotną rolą domu maklerskiego.

- Dystrybucja to ten obszar rynku, dla którego ostatnie zmiany przepisów mają największe konsekwencje. Jest to zarazem ta część biznesu, w której systemowo jest najwięcej do poprawienia. Nadszedł wreszcie dobry moment na zbudowanie dużego niezależnego podmiotu. Wcześniej zbudowanie takiej struktury poza detalicznym bankiem było niezwykle trudne. Własna dystrybucja staje się kluczowa także z punktu widzenia compliance – wyjaśnia Radosław Świątkowski.  

Według aktualnego harmonogramu, proces przejmowania giełdowej spółki, którego ważną częścią będzie podwyższenie kapitału oraz publiczne wezwanie do sprzedaży akcji, zakończy się w połowie sierpnia br. Akcje REINO Capital będzie można kupić na GPW w IV kwartale 2018 roku.

 

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się