Real Estate
Investment
'n' Opportunities

Kapelanka 42B z najlepszym wynikiem certyfikacji LEED EBOM w Polsce

Biurowiec Kapelanka 42B, którego właścicielem jest fundusz REINO Dywidenda FIZ, zarządzany przez REINO Partners, uzyskał certyfikat LEED EBOM – dla istniejących budynków – na najwyższym możliwym poziomie – Platinum. Zdobyte 92 punkty są najwyższym wynikiem ze wszystkich budynków certyfikowanych w systemie LEED EBOM w Polsce. Wcześniej, na początku 2015 r., budynek uzyskał LEED for Core&Shell poziomie Gold. Kapelanka 42B jest więc świetnym przykładem na to, że odpowiedni asset management nieruchomości może nie tylko wpływać na podwyższenia wartości nieruchomości ale i jakości oferowanych powierzchni i środowiska pracy.

 

Certyfikat LEED EBOM jest oficjalnym potwierdzeniem spełnienia przez Kapelankę 42B najwyższych norm ekologicznych i jakości pracy w budynku. Choć budynek z takim certyfikatem jest bardziej energooszczędny, na LEED EBOM nie można patrzeć jedynie przez pryzmat zmniejszenia zużycia energii. Niezwykle istotne jest również minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko, a przede wszystkim – zdrowie, co zapewnia lepsze samopoczucie i wyższą jakość środowiska pracy użytkowników obiektu.

 

Kluczowym elementem certyfikacji był Retro-Comissioning, który polegał na dokładnej analizie systemów budynkowych, sprawdzeniu nastaw i ich ewentualnej rekalibracji. Głównym jego celem było zmniejszenie zużycia energii. Dane pokazują, że poprawienie przeprowadzony Retro-Comissioning może przynieść 5-20% oszczędności. Pomimo tego, nadal nie jest to często stosowana praktyka. Jest jednak niewątpliwie jednym z plusów certyfikacji LEED EBOM. Certyfikat nie pozostaje bowiem tylko na papierze, ale daje wymierne korzyści, przede wszystkim najemcom.

W związku z brakiem danych historycznych faktycznego zużycia mediów taka analiza nie jest możliwa do przeprowadzenia na etapie Core&Shell. Ponadto, sprawdzenie budynku w pełni zasiedlonego z historią zużycia mediów jest też weryfikacją, czy to co wcześniej zakładał deweloper, faktycznie zostało spełnione.

 

Wdrożenie certyfikacji LEED EBOM wymaga ciągłego monitorowania i kontroli parametrów instalacji i komfortu pracy użytkowników budynku. REINO osiąga to przez ankiety przeprowadzane wśród wszystkich najemców, w których każdy pracownik może wyrazić swoją opinie o jakości powietrza, oświetlenia, czystości, czy hałasie panującym w jego miejscu pracy.

- Takie informacje są dla nas bezcenne, bo pozwalają lepiej zrozumieć, co jest najistotniejsze dla użytkowników naszego budynku. W czasach, kiedy pracownicy decydują, gdzie i w jakich warunkach chcą pracować, certyfikat LEED EBOM jest najlepszym potwierdzeniem jakość budynku i środowiska pracy. Pozwala nam on również szybko wykryć i zareagować na ewentualne błędy w obsłudze nieruchomości, co w efekcie mogłoby przyczynić się do wzrostu kosztów eksploatacyjnych, czy pogorszenia relacji z najemcami - powiedział Paweł Żuczek, menadżer ds. technicznych REINO Partners.

 

Certyfikacja LEED EBOM, przeprowadzona wspólnie z firmą Gleeds Polska, to również dostosowanie polityki środowiskowej. Weryfikowane są środki i urządzenia stosowane do sprzątania, utrzymania zieleni itp. Dzięki temu mamy pewność, że w budynku używane są nietoksyczne środki i ciche urządzenia, które w minimalnym stopniu oddziałują na użytkowników. W budynku organizowane są również eventy promujące zdrowy tryb życia, jak np. Bike Day, zbiórki elektroodpadów, czy World Green Building Week.

- REINO Partners jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC i z przekazem zrównoważonego rozwoju chcemy w nienachalny sposób dotrzeć do pracowników naszych najemców. Stąd nasze uczestnictwo w takich inicjatywach jak World Green Building Week, czy promocja w różnych miejscach Kapelanki 42B haseł prowokujących do myślenia o ekologii i zmiany swoich zwyczajów, by żyć bardziej „zielono” na co dzień – powiedziała Justyna Tinc, Head of Asset Management, Partner REINO Partners.

 

System certyfikacji LEED EBOM nie jest tak często spotykany jak BREEAM In-Use z uwagi na większe wymagania i wyższy poziom trudności w osiągnięciu dobrego wyniku. Duża część inwestorów poprzestaje więc na certyfikacie Core&Shell, który jest zasadniczo inny i nie weryfikuje faktycznych danych z historii działania budynku. Nie ocenia również efektywności zarządzania nieruchomością, regularnego monitoringu efektów, czy w konsekwencji optymalizacji kosztów operacyjnych budynku.

- Każda taka certyfikacja jest okazją do świeżego spojrzenie na budynek, szukaniem nowych możliwości optymalizacji, czy innowacji - podkreślił Paweł Żuczek.

 

Obecnie REINO wprowadza w Kapelance 42B innowacyjne rozwiązanie polegające na optymalizacji zużycia energii przy jednoczesnym zwiększeniu komfortu pracy użytkowników budynku. Inteligentny system BMS dzięki setkom sensorów i predykcji pogody, będzie zarządzał nieruchomością w sposób, który przyczyni się do bardziej efektywnego zużycia mediów i obniżenia kosztów eksploatacyjnych.

 

Kapelanka 42B to nowoczesny biurowiec o powierzchni najmu ok. 12 200, położony w południowo-zachodniej części miasta, nieopodal terenów rekreacyjnych – Parku Skały Twardowskiego i Zakrzówka. Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji znajduje się hipermarket Tesco, a w odległości około 6 km od nieruchomości przebiega obwodnica Krakowa - autostrada A4, co w znacznym stopniu ułatwia komunikację w obrębie miasta, a także zapewnia dostęp do tras wylotowych.

 

Certyfikat LEED for Existing Buildings: Operations & Maintenance (LEED EBOM) przyznawany jest istniejącym budynkom. Ocenia on jakość utrzymania obiektu, jego oddziaływanie na użytkowników, czy innowacyjność w perspektywie maksymalnej efektywności i jednocześnie minimalnego oddziaływania na środowisko. Co ważne, dotyczy on całego budynku, a nie tylko części wspólnych. Brane są zatem pod uwagę zarówno stosowane środki chemiczne, jakość serwisu sprzątającego, jak i urządzenia używane przez najemców. Sprawdza się optymalizację zużycia wody i energii, zarządzanie odpadami i wydajność recyklingu oraz to, czy kupowane produkty są przyjazne środowisku

Nasz serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie. Dowiedz się wiecej.

Zgadzam się