REINO Capital i RF CorVal kupują biznes operacyjny Grupy BUMA

  • Giełdowy holding REINO Capital oraz Grupa RF CorVal, której częścią jest budowalna spółka Roberts Construction, podpisały przedwstępną umowę nabycia spółek operacyjnych Grupy BUMA. W jej skład wchodzą m.in spółka deweloperska, generalny wykonawca oraz property manager i facility manager.
  • Nabywane przez partnerów w równej proporcji firmy staną się podmiotami zależnymi kupujących, co dla REINO Capital oznacza milowy krok w realizacji strategii rozwoju biznesu, a dla Grupy RF CorVal przyczółek ekspansji na rynki europejskie.
  • Średnioroczna skumulowana wartość przychodów nabywanych spółek to w ostatnich latach ok. 300 mln zł.

Zawarta umowa stanowi drugi etap akwizycji krakowskiego holdingu. W pierwszym, prowadzonym niemal jednocześnie, kupowane są nieruchomości BUMY. Nabywa ją utworzony przez polsko-australijski sojusz fundusz REINO RF CEE Real Estate. Ten luksemburski fundusz oraz inne wehikuły inwestycyjne tworzone i zarządzane w ramach partnerstwa strategicznego przez Grupę REINO Capital oraz Grupę RF CorVal będą stanowiły główne źródło przychodów spółek operacyjnych będących przedmiotem transakcji. Taki model biznesowy zapewni dużą i rosnącą skalę przychodów bez konieczności angażowania dużego kapitału na nabycie aktywów i przy zachowaniu pełnej ich kontroli. Przyjęta strategia nie wyklucza jednak zewnętrznych kontraktów, których udział – szczególnie w przypadku generalnego wykonawcy – ma docelowo wynosić nie mniej niż 30 proc. obrotów.

Dla REINO Capital włączenie kupowanych spółek do grupy kapitałowej oznacza uzupełnienie holdingu i znaczne zwiększenie skali biznesu, zgodnie z przyjętą ponad rok temu strategią.

– Przejmowane spółki działają na rynku od ponad 25 lat. Mają ustaloną renomę, wieloletnie kontrakty i przede wszystkim doskonałe, doświadczone zespoły ludzi, stojących za sukcesem Grupy BUMA. Z perspektywy REINO Capital to najlepszy scenariusz na skompletowanie holdingu w sposób możliwie najkorzystniejszy i najbezpieczniejszy dla akcjonariuszy. Także z uwagi na budowaną równolegle platformę inwestycyjną, stanowiącą naturalne źródło zleceń, której skala będzie wzrastać wraz z nabywaniem kolejnych nieruchomości finansowanych przez inwestorów pasywnych – mówi Radosław Świątkowski, prezes i współzałożyciel Grupy REINO Capital.

Przejęcie spółek operacyjnych Grupy BUMA to także znaczący etap europejskiej ekspansji Grupy RF CorVal i Roberts Construcions. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu australijskiej grupy w realizacji złożonych projektów deweloperskich, budowlanych i inżynieryjnych o wielkiej skali na całym świecie wesprze ona przejmowane spółki – a w szczególności generalnego wykonawcę – zarówno w sferze kompetencji, jak i rozwoju całego biznesu.

Z drugiej zaś strony doskonała znajomość lokalnego rynku i branży oferowana przez Grupę REINO zapewni im możliwość zwiększenia skali działalności, poprzez dostęp do większej liczby kontraktów zewnętrznych, oraz wzmocni i rozwinie je operacyjnie. 

Wraz z doświadczonym zespołem Bumy i naszymi partnerami z REINO zbudujemy silnego gracza na rynku nieruchomości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zaangażowanego we wszystkie etapy cyklu nieruchomości: od inwestycji poprzez dewelopment i budowę, aż po zarządzanie obiektami. Jesteśmy bardzo podekscytowani możliwościami, jakie to partnerstwo i przejęcie stwarzają dla naszej firmy w tym regionie. Znaczne inwestycje na rynku polskim dokonane w pierwszym etapie transakcji obejmującym zakup aktywów Bumy oraz przejęcie jej spółek operacyjnych w drugim, stwarzają nam realne możliwości rozwoju na tym rynku i pozwalają na systematyczny wzrost wartości aktywów pod naszym zarządzaniem. – mówi Graeme Robson, prezes Roberts Constructions.

Do finalizacji transakcji ma dojść w terminie zawarcia umów przyrzeczonych nabycia przez REINO RF CEE Real Estate Fund spółek celowych i nieruchomości, czyli do 30 czerwca 2020 roku.

Głównym doradcą transakcyjnym kupujących w procesie przejmowania Grupy BUMA jest kancelaria Greenberg Traurig. Sprzedającym doradza zaś Clifford Chance.

****

O REINO Capital

Grupa REINO Capital to giełdowy holding złożony ze spółek działających na rynku nieruchomości. Łącząc kompetencje i doświadczenia z rynku nieruchomości oraz inwestycji i rynków kapitałowych, tworzymy rozwiązania dla inwestorów w oparciu o najlepsze polskie aktywa oraz najwyższe standardy.

Grupa REINO Capital jest liderem na rynku produktów inwestycyjnych dla polskich inwestorów opartych
o przynoszące stały dochód nieruchomości komercyjne. Od lat angażujemy się w działania prowadzące
do wprowadzenia na rynek polski rozwiązań typu REIT.

Grupa REINO Capital to pierwszy projekt biznesowy w Polsce zakładający pionową i poziomą konsolidację rynku poprzez docelowe łączenie tradycyjnych i alternatywnych klas aktywów z własną dystrybucją.

O RF CorVal

RF CorVal to wywodzący się z Australii inwestor i podmiot zarządzający funduszami nieruchomości,
za pośrednictwem którego inwestują największe australijskie instytucje, podmioty typu family office oraz prywatni inwestorzy (High Net Worth Individuals). Powstała w 2009 roku firma inwestycyjna zarządza obecnie aktywami
o wartości ok. 2 mld USD, co czyni ją jednym z największych graczy na australijskim rynku finansowym
i nieruchomościowym. Korzenie biznesowe związane są z branżą budowlaną i notowaną na giełdzie spółką budowlaną Multiplex Group, która zrealizowała kontrakty budowlane o łącznej wartości ok. 80 mld USD. Kontynuatorem tych rodzinnych tradycji jest Roberts Costructions. Obecnie RF CorVal realizuje plan globalnego rozwoju z ambicjami zbudowania silnej pozycji na rynku europejskim.

Aktualności

31 marca 2021

WWF “Godzina dla Ziemi”

Jak co roku dołączyliśmy do akcji WWF “Godzina dla Ziemi”. We wszystkich zarządzany przez REINO Partners budynkach równo o 20.30 zapadły egipskie ciemności

Logo

REINO Partners należy do Grupy REINO Capital – polskiego holdingu inwestycyjno-nieruchomościowego notowanego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka działa od 2010 roku.

Znajdź nas na