REINO Capital i RF CorVal kupują biznes operacyjny Grupy BUMA

  • Giełdowy holding REINO Capital oraz Grupa RF CorVal, której częścią jest budowalna spółka Roberts Construction, podpisały przedwstępną umowę nabycia spółek operacyjnych Grupy BUMA. W jej skład wchodzą m.in spółka deweloperska, generalny wykonawca oraz property manager i facility manager.
  • Nabywane przez partnerów w równej proporcji firmy staną się podmiotami zależnymi kupujących, co dla REINO Capital oznacza milowy krok w realizacji strategii rozwoju biznesu, a dla Grupy RF CorVal przyczółek ekspansji na rynki europejskie.
  • Średnioroczna skumulowana wartość przychodów nabywanych spółek to w ostatnich latach ok. 300 mln zł.

Zawarta umowa stanowi drugi etap akwizycji krakowskiego holdingu. W pierwszym, prowadzonym niemal jednocześnie, kupowane są nieruchomości BUMY. Nabywa ją utworzony przez polsko-australijski sojusz fundusz REINO RF CEE Real Estate. Ten luksemburski fundusz oraz inne wehikuły inwestycyjne tworzone i zarządzane w ramach partnerstwa strategicznego przez Grupę REINO Capital oraz Grupę RF CorVal będą stanowiły główne źródło przychodów spółek operacyjnych będących przedmiotem transakcji. Taki model biznesowy zapewni dużą i rosnącą skalę przychodów bez konieczności angażowania dużego kapitału na nabycie aktywów i przy zachowaniu pełnej ich kontroli. Przyjęta strategia nie wyklucza jednak zewnętrznych kontraktów, których udział – szczególnie w przypadku generalnego wykonawcy – ma docelowo wynosić nie mniej niż 30 proc. obrotów.

Dla REINO Capital włączenie kupowanych spółek do grupy kapitałowej oznacza uzupełnienie holdingu i znaczne zwiększenie skali biznesu, zgodnie z przyjętą ponad rok temu strategią.

– Przejmowane spółki działają na rynku od ponad 25 lat. Mają ustaloną renomę, wieloletnie kontrakty i przede wszystkim doskonałe, doświadczone zespoły ludzi, stojących za sukcesem Grupy BUMA. Z perspektywy REINO Capital to najlepszy scenariusz na skompletowanie holdingu w sposób możliwie najkorzystniejszy i najbezpieczniejszy dla akcjonariuszy. Także z uwagi na budowaną równolegle platformę inwestycyjną, stanowiącą naturalne źródło zleceń, której skala będzie wzrastać wraz z nabywaniem kolejnych nieruchomości finansowanych przez inwestorów pasywnych – mówi Radosław Świątkowski, prezes i współzałożyciel Grupy REINO Capital.

Przejęcie spółek operacyjnych Grupy BUMA to także znaczący etap europejskiej ekspansji Grupy RF CorVal i Roberts Construcions. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu australijskiej grupy w realizacji złożonych projektów deweloperskich, budowlanych i inżynieryjnych o wielkiej skali na całym świecie wesprze ona przejmowane spółki – a w szczególności generalnego wykonawcę – zarówno w sferze kompetencji, jak i rozwoju całego biznesu.

Z drugiej zaś strony doskonała znajomość lokalnego rynku i branży oferowana przez Grupę REINO zapewni im możliwość zwiększenia skali działalności, poprzez dostęp do większej liczby kontraktów zewnętrznych, oraz wzmocni i rozwinie je operacyjnie. 

Wraz z doświadczonym zespołem Bumy i naszymi partnerami z REINO zbudujemy silnego gracza na rynku nieruchomości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zaangażowanego we wszystkie etapy cyklu nieruchomości: od inwestycji poprzez dewelopment i budowę, aż po zarządzanie obiektami. Jesteśmy bardzo podekscytowani możliwościami, jakie to partnerstwo i przejęcie stwarzają dla naszej firmy w tym regionie. Znaczne inwestycje na rynku polskim dokonane w pierwszym etapie transakcji obejmującym zakup aktywów Bumy oraz przejęcie jej spółek operacyjnych w drugim, stwarzają nam realne możliwości rozwoju na tym rynku i pozwalają na systematyczny wzrost wartości aktywów pod naszym zarządzaniem. – mówi Graeme Robson, prezes Roberts Constructions.

Do finalizacji transakcji ma dojść w terminie zawarcia umów przyrzeczonych nabycia przez REINO RF CEE Real Estate Fund spółek celowych i nieruchomości, czyli do 30 czerwca 2020 roku.

Głównym doradcą transakcyjnym kupujących w procesie przejmowania Grupy BUMA jest kancelaria Greenberg Traurig. Sprzedającym doradza zaś Clifford Chance.

****

O REINO Capital

Grupa REINO Capital to giełdowy holding złożony ze spółek działających na rynku nieruchomości. Łącząc kompetencje i doświadczenia z rynku nieruchomości oraz inwestycji i rynków kapitałowych, tworzymy rozwiązania dla inwestorów w oparciu o najlepsze polskie aktywa oraz najwyższe standardy.

Grupa REINO Capital jest liderem na rynku produktów inwestycyjnych dla polskich inwestorów opartych
o przynoszące stały dochód nieruchomości komercyjne. Od lat angażujemy się w działania prowadzące
do wprowadzenia na rynek polski rozwiązań typu REIT.

Grupa REINO Capital to pierwszy projekt biznesowy w Polsce zakładający pionową i poziomą konsolidację rynku poprzez docelowe łączenie tradycyjnych i alternatywnych klas aktywów z własną dystrybucją.

O RF CorVal

RF CorVal to wywodzący się z Australii inwestor i podmiot zarządzający funduszami nieruchomości,
za pośrednictwem którego inwestują największe australijskie instytucje, podmioty typu family office oraz prywatni inwestorzy (High Net Worth Individuals). Powstała w 2009 roku firma inwestycyjna zarządza obecnie aktywami
o wartości ok. 2 mld USD, co czyni ją jednym z największych graczy na australijskim rynku finansowym
i nieruchomościowym. Korzenie biznesowe związane są z branżą budowlaną i notowaną na giełdzie spółką budowlaną Multiplex Group, która zrealizowała kontrakty budowlane o łącznej wartości ok. 80 mld USD. Kontynuatorem tych rodzinnych tradycji jest Roberts Costructions. Obecnie RF CorVal realizuje plan globalnego rozwoju z ambicjami zbudowania silnej pozycji na rynku europejskim.

Aktualności

16 marca 2022

REINO na drodze do najwyższych standardów ESG

REINO – jeden z pionierów ESG w zarządzaniu aktywami nieruchomościowymi wykonuje kolejny krok, aby usprawnić wszystkie procesy w zakresie odpowiedzialności środowiskowej, społecznej i korporacyjnej. Spółka utworzyła właśnie nowe stanowisko Chief Impact Officer oraz Komitet ESG z…

Logo

REINO Partners należy do Grupy REINO Capital – polskiego holdingu inwestycyjno-nieruchomościowego notowanego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka działa od 2010 roku.

Znajdź nas na